Opis
Melissa oficinallis
Matičnjak (Melissa officinalis) je poznat od davnine kao biljka koja jača i krepi dušu i telo. Ime melisa potiče od grčke nimfe koja je spasila život Zeusu te ju je on u znak zahvalnosti pretvorio u pčelu kako bi zauvek sakupljala mirisni med sa belih ili žutih cvetova matičnjaka. Ljudi su vrlo rano prepoznali lekovita svojstva matičnjaka, pa tako Plinije spominje recepturu s vinom kao lek za ugrize škorpiona i zmija, a Paracelzus ga ceni kao biljku koja u potpunosti revitalizira telo .
Opis biljke
Matičnjak je trajna biljka sa četverouglovitom stabljikom. Naraste do visine od 60 cm, ima dlakave jajolike listove. Intenzivnog je mirisa po limunu radi sadržaja eteričnog ulja. Koristi se nadzemni dio biljke koji se bere pre ili za vreme cvatnje. Potrebno ju je nežno ubrati i sušiti na toplom i prozračnom mestu. Osim esencijalnog ulja, biljka sadrži fenolne kiseline, flavonide i druge sastojke.
Indikacije
Melisa je biljka sa celim nizom blagotvornih delovanja na organizam. Važan je njen miris koji pomaže kod psihičkih problema. Pravu vrednost osetice osobe koje su napete, izmučene patnjom ili bolešću, jer ova biljka krepi duh. Svakako je preporučujemo kod stresnog poremećaja, depresije i anksioznih stanja gde se može primenjivati uz valerijanu, kamilicu, lavandu i druge lekovite biljke. Slično delovanje imaju i eterična ulja ovih biljaka. Nezaobilazna je kod lečenja strahova posebno straha od bolesti (hipohondrije).
Kod uzimanja preparata sveže biljke matičnjaka, što je ujedno i najkvalitetniji preparat, delovanje će se najpre odraziti u probavnom sistemu. Pomaže kod poremećene i neregulisane probave, spazama i nadutosti te kod želudačnih bolova poput gastritisa ili žgaravice.
Eterično ulje matičnjaka vrlo je RETKO I SKUPO, te se često falšira pa je potreban oprez. Indikacije su mu slične kao i kod biljke matičnjaka. Dobro deluje kod ubrzanog rada ili osećaja pojačanog lupanja srca, nesanice, teskobe i regulisanja probave. I esencijalno ulje, kao i biljka deluju na fizičkoj i psihičkoj razini, radi čega je ova biljka vrlo cenjena.
Primena u kulinarstvu
Časne sestre Karmelićanke su u Francuskoj proizvodile tinkturu od matičnjaka pod nazivom Eue de melisse des Carmes. Ta tinktura je bila, a i danas je, lekovito sredstvo za lečenje depresije, lupanja srca, migrene, napetosti, nadraženosti, nesvestice, noćnog gušenja, straha i treme, slabog pamćenja i zamora. Pripisivana su joj i čudotvorna svojstva tako da postoje zapisi iz 17 st. o ljudima koji su doživeli stotinu i više zbog redovne konzumacije Karmelićanske vode tokom doručka.
Matičnjak ima začinska svojstva pa se često koristi u kulinarstvu. Koristi se za začinjavanje raznih vrsta salata, svježeg povrća, biljnih umaka,pečuraka, kao dodatak jelima od divljači te za pripremu biljnih supa,, salata i biljnog čaja. Specijalitet je pripremiti palačinke sa svežim listovima matičnjaka. Sveže iseckani listovi matičnjaka mogu se dodavati i raznim slatkim i slanim namazima.
Uzgoj: S
Zemlja porekla: Francuska
Način dobijanja: destilacija vodenom parom nadzemnog dela biljke
Glavni aktivni sastojci: beta-kariofilen, germakren-D, geranial, neral, ocimen, citronelal, delta-kadinen
Delovanje: pokazuje izrazito anksiolitičko delovanje, ima protivupalni učinak
Indikacije: nesanica, histerični napadi, teskoba, stresne tahikardije
Eterično ulje matičnjaka izrazito je anksiolitičko te je indicirano za nesanice, histerične napade, teskobe (dermalno, oralno); kod loše probave, pogotovo ako je izazvana psihogenim uzrokom (oralno); i za ubrzano lupanje srca zbog stresa (stresne tahikardije) (dermalno, oralno)
Oprez: Eterično ulje treba koristiti u vrlo malim dozama.
Pakovanje:1 ml
Informacije o proizvodu
Slični proizvodi



















